Máš na tričku slovníkovú definíciu ženy? Neobslúžime ťa

Škótsky Edinburgh bol v ostatných dňoch a týždňoch svedkom niekoľkých udalostí zaujímavých pre všetkých, ktorým záleží na právach žien. Mnohé z nich nasvedčujú tomu, že súčasný trans aktivizmus je najmä antifeministickým reakčným hnutím.

Začalo sa to približne vtedy, keď J.K. Rowlingová na svojom webe zverejnila esej, v ktorej popísala, prečo sa zapojila do debaty o „rodovej identite“. J.K. Rowlingová je rodáčkou z Edinburgu, preto keď jej text aj ju samu prominenti, médiá aj ľudia na Twitteri odsúdili ako transfóbnu a trans aktivisti červenou farbou obliali poctu autorke vystavenú v Edinburgu, rozhodli sa jej feministky z organizácie Standing for women verejne vyjadriť podporu. Zaplatili za zverejnenie digitálneho banneru na edinburskej železničnej stanici, s nápisom „I ❤ J.K. Rowling” (“Mám rád/rada J.K. Rowlingovú“). Banner mal okrem vyjadrenia podpory autorke byť aj darčekom k jej 55. narodeninám, ktoré Rowlingová oslávila v piatok 31. júla.

Deň nato, ako sa banner na stanici Waverley objavil, ho však škótske železnice odstránili. Ako dôvod uviedli, že „predmetný poster porušuje naše pravidlá pre uverejňovanie reklamy v rámci našich staníc z dôvodu svojho politického zamerania“.

Organizácia, ktorá v Británii dozerá na kvalitu zobrazovaných reklám (The Advertising Standards Authority) pritom na svojom Twitteri napísala, že odstránenie posteru neprebehlo na ich popud. Konalo sa teda celkom v réžii škótskych železníc.

Nenávistné nálepky

Ďalšiou nedávnou edinburskou kauzou, ktorá súvisí s antifeministickým reakčným hnutím (tzv. trans aktivizmom) v Edinburgu, je „onálepkovanie“ obchodu s drogériou s názvom Lush. Správcovia facebookovej stránky edinburskej pobočky firmy včera zverejnili tento oznam:

Okoloidúci si ráno mohli všimnúť, že predná časť nášho obchodu sa stala cieľom transfóbnej skupiny a preto sme dnes do výkladu umiestnili nový nápis. Chceli sme len dať ľuďom na vedomie, aby „Prosím nevstupovali do našej predajne so známkami Covidu-19, rasizmu, homofóbie, sexizmu alebo transfóbie!“ Náš obchod je miestom plným empatie a rešpektu ku každému a nepodporujeme, ani nesúhlasíme s nenávistnými činmi. Ak vykazujete známky Covidu-19, rešpektujte prosím nariadenia, izolujte sa a dajte sa otestovať. Ak preukazujete známky rasizmu, homofóbie, sexizmu, alebo transfóbie, odporúčame vám izolovať sa a vzdelávať. Láska a rešpekt.“

Čo stálo na nálepkách, ktoré zamestnanci Lush-u našli nalepené na svojej predajni? Nevieme. Napriek niekoľkým výzvam verejnosti odmietli správci sociálnej siete firmy publikovať ich obsah. Dôvod? „Nezverejníme tieto nálepky z toho dôvodu, že rešpektujeme trans ľudí a boj za rovnosť“, napísali v komentári na sociálnej sieti.

Zároveň sa pod svojím statusom vyjadrili, že tričká, na ktorých by bola napísaná slovníková definícia termínu „žena“, teda „dospelá osoba ženského pohlavia (adult human female)“ považujú za transfóbne a nikoho, kto ich bude mať na sebe, nevpustia do obchodu.

“Takže aby som si to ujasnila: keby som na sebe mala povedzme tričko so slovníkovou definíciou ženy, odmietli by ste ma obslúžiť a požiadali by ste ma aby som odišla?”

Predstavitelia Lush-u Rebeke nakoniec dali jasnú odpoveď na jej otázku: áno, odmietli by ju obslúžiť, ak by do obchodu prišla s tričkom s nápisom “Žena = dospelá osoba ženského pohlavia”

Čo je “transfóbne” na slovníkovej definícii ženy? To sa pýtajú aj mnohí ľudia (nielen) v Británii. Podľa antifeministov, ktorí sa považujú za bojovníkov za práva trans ľudí, je táto definícia urážlivá preto, že ženou je podľa nich ktokoľvek, kto sa za ženu vyhlási. Pre osoby ženského pohlavia si vymysleli nový termín “cis ženy”.

Tieto výrazy neostávajú iba v dúhovej krajine LGBTQAIWTAF aktivizmu, ale prenikajú do rôznych iných oblastí života, napríklad aj do medicínskeho slovníka. Podľa editorov webstránky Medicinenet je teda najnovšie ženského pohlavia aj niekto, kto “vyzerá ako žena”, alebo sa “identifikuje ako žena”. Všimnite si, že definíciu muža nechali nedotknutú.

Zdroj: Genderisharmful na Twitteri

Napriek tomu, čo sa deje v Británii sa vám možno zdá, že ide o tému, ktorá v našom prostredí nie je dôležitá. Verím, že sa mýlite. Istá časť spoločnosti považuje “boj za práva trans ľudí”, ktorý sa prejavuje ničením slova “žena” či pojmu sexuálnej orientácie, za jednu za najprogresívnejších tém. Najmä feministky sa tak, nevedome, stávajú propagátorkami regresívnej ideológie, ktorá tvrdí, že byť ženou znamená nosiť opätky, sukne a dlhé nechty. Nie je tiež nič nové na tom, keď ženy nechávajú mužov diktovať im, čo je to realita.


Páči sa vám, čo robíme?
PODPORTE NÁS

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: